Mezinárodní strojírenský veletrh: Technologické obory se ženám otevírají pomalu, firmy na ně musí cílit

9. října 2024

Technologický sektor v České republice se potýká s nedostatkem kvalifikované pracovní síly, právě ženy přitom mají velký potenciál na jeho doplnění. Na konferenci „Pro moderní Česko: Moderní energetika plná nových příležitostí“, která se uskutečnila v Brně, odborníci a odbornice diskutovali, jak lépe začlenit ženy do rostoucího odvětví. Přestože ženy tvoří polovinu pracovního trhu, v technologických oborech je jejich zastoupení stále malé.

„Minimálně 50 % potenciálu pracovní síly není využito naplno,“ zdůraznila moderátorka Lenka Kovačovská. Překážky pro ženy zahrnují tradiční rozdělení rolí v domácnosti, nedostatek míst v předškolní péči, a také chybějící podpůrné programy pro tzv. „sendvičovou generaci“, která musí zvládat péči o děti i stárnoucí rodiče.

Problém je také odliv absolventek technických oborů. Jen málokteré v nich totiž zůstávají po ukončení studia. Často opouštějí obor kvůli očekávaným překážkám. Vzdají odbornou kariéru v technologiích a začnou se věnovat oboru, který jim umožní větší svobodu a volnost pro případnou kombinaci s mateřstvím.

Řešení známe. Pomoct může i lepší legislativa.

V tomto ohledu by pomohl například větší důraz na flexibilní pracovní dobu nebo pružnější práce se zkrácenými úvazky. „Pokud chceme během pěti let zvýšit počet studentů technických oborů o 35 %, musíme se soustředit hlavně na dívky,“ uvedla Markéta Filipenská z Empowering student entrepreneurs Jihomoravské inovační agentury.

„Situaci příliš nepomáhá ani české pracovní právo, které je postavené na konceptech z poloviny minulého století. To samo o sobě vytváří problémy s rychlou reakcí a flexibilitou pracovních podmínek, které negativně dopadají zejména rodiče malých dětí a pracující seniory,” uvedla  Markéta Schormová ze Sekce zaměstnanosti a trhu práce Hospodářské komory.

„Na rodičovské dovolené je navíc zhruba 98 procent žen, ačkoliv nabízíme i různě flexibilní otcovské možnosti, jak se zapojit. Příliš se ale nevyužívají,“ dodává Činčila. I tato skutečnost se promítá do faktu, že mají ženy nižší plat než muži.

Lepší skloubení práce a rodiny

Když už se ale rodiče dokážou vzájemně podpořit a udržet kariéru obou z nich, mnohdy narazí na to, že nemají na výběr, kam své malé dítě umístit. „Dnes už máme 24 tisíc míst v dětských skupinách, jsou tam ale velké regionální rozdíly. Jsou lokality, kde je míst dostatek, a jsou lokality, kde je naopak dětských skupin zoufalý nedostatek,“ upozorňuje Činčila.

Ministerstvo nyní připravuje novelu, která by umožnila podporované hlídání jen skutečně malých skupin do čtyř dětí. Jeden z rodičů, který by se rozhodl zůstat se svým potomkem doma na rodičovské dovolené, by i za přispění státu mohl hlídat také například děti svých příbuzných nebo sousedů. Nemusel by přitom podléhat tak přísným bezpečnostním a hygienickým normám, jakým podléhají školky nebo právě dětské skupiny.

Panelová diskuse WINNEE se uskutečnila 8.10. 2024 v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně jako součást cyklu „Pro moderní Česko: Moderní energetika plná nových příležitostí“. 

Děkujeme všem panelistkám a panelistům za jejich odborný vhled.

sdílejte novinky na svých sítích